ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

εορτολόγιο

Από το Blogger.
Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2009
Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε ο Όμηρος στο ντέρμπι κορυφής επί του ΓΟΜ με σκορ 2-1. Μια νίκη πέρα για πέρα δίκαιη αφού ήταν καλύτερος από τον αντιπαλό του στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, πιο καλά οργανωμένος και θα μπορούσε να είχε πετύχει και άλλα τέρματα, κυρίως στο δεύτερο μέρος ενώ είχε και δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο στις αρχές του αγώνα. Απέναντι σε αυτά το ΓΟΜ φάνηκε στο διάστημα 30΄- 40΄ του πρώτου ημιχρόνου όπου έχασε μία καλή ευκαιρία με τον Βλαχογιάννη και σωστά του ακυρώθηκε και ένα γκολ. Προσπαθούσε μόνο με πολύ μακρινά σουτ να απειλήσει, αφού αδυνατούσε να δημιουργήσει φάσεις. Ο Όμηρος προηγήθηκε με 2-0 με δύο γκολ του Λαγού στο τέλος του πρώτου και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Έλεγχε αρκετά άνετα το παιχνίδι, ενώ θα μπορούσε να έχει πετύχει και τρίτο τέρμα. Όλα αυτά μέχρι το 78΄ λεπτό όπου αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας Βασκαντήρας με δύο κίτρινες σε μισό λεπτό. Όλα προήλθαν από τη διχογνωμία επόπτη (έδωσε άουτ σε επιθεση του ΓΟΜ) και διαιτητή (έδειξε κόρνερ), κάτι που προκάλεσε (πολύ κακώς) τον εκνευρισμό του τερματοφύλακα όπου και αποβλήθηκε. Στο σημείο αυτό φάνηκε ότι το ΓΟΜ θα μπει στο παιχνίδι. Όμως η σωστή αμυντική λειτουργία του Ομήρου, η ψυχή και η παλικαριά που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές του απέτρεψαν κάθε κίνδυνο που πήγαινε να δημιουργηθεί, οδηγώντας τους παίκτες του ΓΟΜ σε μακρινά σουτ όπου ο τερματοφύλακας Ευθυμίου έδειξε σταθερότητα. Μάλιστα ο Όμηρος δημιούργησε πολύ καλή ευκαιρία με τον Λαγό να σημειώσει τέρμα. Το μόνο που κατάφερε το ΓΟΜ ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Τέγα, ενώ στο ίδιο σημείο αποβλήθηκε και ο Μπαλαούρας.
Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσαφαιριστές μου για την προσπάθειά τους και τη δίκαιη νίκη τους, αφού ήταν ανώτεροι  από τους αντιπάλους τους και απέδειξαν ότι επάξεια βρίσκεται ο Όμηρος ψηλά στη βαθμολογία. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο του Νεοχωρίου που γέμισε το γήπεδο και στάθηκε δίπλα στην ομάδα.