ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

εορτολόγιο

Από το Blogger.
Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2009
Σπουδαία νίκη πήρε ο Όμηρος στο ντέρμπι με το Αντίρριο. Το παιχνίδι ήταν καταπληκτικό με δύο πολύ καλές ομάδες να βρίσκονται σε καλή μέρα και πρόσφεραν στον κόσμο ένα παιχνίδι που  είχε όλα τα καλά μπορεί να προσφέρει ένα ποδοσφαιρικός αγώνας. Καλό ποδόσφαιρο, δύο ανατροπές, ευκαιρίες, δοκάρια,συγκινήσεις με τις δύο ομάδες να δικαιολογούν απόλυτα την βαθμολογική τους θέση. Στο πρώτο ημίχρονο ο Όμηρος  ήταν καλύτερος είχε τον έλεγχο του αγώνα προηγήθηκε με τον Κούσουλα στο 5ο λεπτό και δημιούργησε  προυποθέσεις και για δεύτερο. Στο διάστημα αυτό το Αντίρριο απείλησε μόνο από δύο στημένες φάσεις στις οποίες είναι πολύ δυνατό και είχε και δοκάρι με τον Καλαβρουζιώτη σε μία από αυτές. Στην επανάληψη το Αντίρριο μπήκε πολύ δυνατά πίεσε τον Όμηρο  με τα πολλά στημένα που κέρδισε. Έτσι σε 15 λεπτά είχε γυρίσει το σκορ σε 2-1. Από εκεί και πέρα για ένα δεκάλεπτο υπήρχε ισσοροπία στο παιχνίδι. Από το 70ο λεπτό και μετά με την είσοδο των Λαγού που είχε γίνει νωρίτερα και του Μπαλωμένου ο Όμηρος έγινε πιο επιθετικός, πήρε τα ηνία του αγώνα και πίεσε για την ισοφάριση. Το κατάφερε στο 81 με τον Μιχάλη Ι. Παρότι και η ισοπαλία ήταν θετικό αποτέλεσμα, βλέποντας την εικόνα του αγώνα δεν γυρίσαμε πίσω για να κρατήσουμε το αποτέλεσμα, αλλά δώθηκε εντολή να κυνηγήσουμε και τρίτο γκολ, πράγμα που έγινε στο 88΄ με τον Λαγό. Στις καθυστερήσεις θα μπορούσε να μπει και τέταρτο γκολ αν ο Τρικαλινός δεν έχανε τετ α τετ που έπιασε ο τερματοφύλακας του Αντιρρίου, ενώ μπορούσε να δώσει την μπάλα δίπλα του, όπου σε κενή εστία περίμεναν μόνοι τους οι Λαγός και Μπαλωμένος.
Ήταν μια σπουδαία νίκη και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές για την προσπαθειά τους και την πίστη που έδειξαν για τη νίκη  για ακόμη μία φορά.
Επόμενο παιχνίδι είναι με το ΓΟΜ στο Νεοχώρι.