ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

εορτολόγιο

Από το Blogger.
Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2011
Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Όμηρος στα Γιάννενα με αντίπαλο την Θύελλα Ελεούσας με σκορ 0-1 με τέρμα του Μπούρδου στο 7ο λεπτό της συνάντησης. Η νίκη αυτή αποκτά μεγαλύτερη αξία αφού όλες οι ομάδες που παλεύουν για την παραμονή ηττήθηκαν. Ο Όμηρος σήμερα εκτός από την Ελεούσα νίκησε  μία εχθρικότατη διαιτησία  και έναν απαράδεκτο σγωνιστικό χώρο ( το χειρότερο γήπεδο με χόρτο που έχω δει ποτέ ). Το πρόβλημα του γηπέδου δεν ήταν μόνο το κακό έδαφος, αλλά υπήρχε πρόβλημα χάραξης των γραμμών. Οι γραμμές του πλαγίου άουτ ήταν διπλές !! χωρίς να γνωρίζει κανείς ποια είναι η σωστή. Η κάθετη γραμμή της μεγάλης περιοχής από την μία πλευρά του γηπέδου και στην μία περιοχή και στην άλλη ήταν στα 10 μέτρα από το δοκάρι, ενώ από την άλλη μεριά είχε την κανονική απόσταση από το δοκάρι, με αποτέλεσμα αν υπήρχε παράβαση, στα ίδια μέτρα από την γραμμή του πλαγίου άουτ, από την μία μεριά θα ήταν πέναλτι και από την άλλη φάουλ. Επίσης το γήπεδο σε κανένα του σημείο του δεν ήταν ομαλό με χειρότερη κατάσταση στις εστίες και όλη την πλευρά προς την κερκίδα που ήταν βάλτος. Σύμφωνα με όλα αυτά και βάση του ΚΑΠ ο διαιτητής δεν έπρεπε να ξεκινήσει τον αγώνα για ντικανονικότητα του γηπέδου και να τον κατωχυρώσει στο Όμηρο με σκορ 0-3. Προς αυτήν την κατεύθυνση ήταν προσανατολισμένος, όμως λίγο πριν την έναρξη του αγώνα άλλαξε γνώμη και έκρινε ότι το γήπεδο είναι καλό!!!!. Για όλα αυτά υπάρχουν βίντεο και φωτογραφίες
Για την ιστορία διαιτητής της συνάντησης ήταν ο γνωστός πλέον σε εμάς μετά το παιχνίδι που μας έπαιξε στο Μεσολόγγι με τον Όλυμπο και στοίχισε στον Όμηρο 3 βαθμούς και 3.000 ευρώ πρόστιμο Ρούσσος - Μπεκιρτζής Γεώργιος από τον σύνδεσμο Πρεβέζης. Για την  διαιτησία του αναφέρω ενδεικτικά ότι το πρώτο φάουλ στο δεύτερο ημίχρονο υπέρ μας το σφύριξε στο 61΄, ενώ κράτησε χωρίς αιτία 7΄ καθυστέρηση.
Επόμενο παιχνίδι είναι την ερχόμενη Κυριακή στο Νεοχώρι με την Πρέβεζα.