ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

εορτολόγιο

Από το Blogger.
Τετάρτη 12 Οκτωβρίου 2011
Το βαθμό της ισοπαλίας απέπασε ο Άρης στο Νεοχώρι με αντίπαλο τον Όμηρο με σκορ 1-1. Τα τέρματα της συνάντησης πέτυχαν οι Γαβρίνας για τον Όμηρο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ο Ζηνεμπής για τον Άρη στις καθυστερήσεις του αγώνα. Στο παιχνίδι υπήρξαν και τρεις αποβολές. Στο 90΄ αποβλήθηκαν οι Γιάκος και Σεραφίγγος ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε και ο Βαλτογιάννης με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το παιχνίδι διακόπηκε για πέντε λεπτά λόγω επεισοδίων στην κερκίδα αλλά και μεταξύ των ποδοσφαιριστών στο αγωνιστικό χώρο που στοίχισαν τις αποβολές των Γιάκου και Σεραφίγγου. Το παιχνίδι ήταν αμφίροπο με τον Άρη να πατάει καλά στο πρώτο εικοσάλεπτο και να είναι καλύτερος. Από το είκοσι μέχρι και το εξήντα λεπτό ο Όμηρος ήταν καλύτερος πέτυχε το γκολ και έχασε και πέναλτι με τον Αποστολίδη που δόθηκε ελαφρά τη καρδία σε ακούσιο χέρι του Καβαλιέρη, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Σπυρόπουλος.  Από το σημείο εκείνο και μέχρι το τέλος ο Άρης ήταν ανώτερος καθώς υπερτερούσε σε δυνάμεις και κατάφερε στις καθύστερήσεις να πάρει τον υπερπολύτιμο βαθμό αφού οι παίκτες του είχαν την ψυχή και την καρδιά να κυνηγήσουν το αποτέλεσμα μέχρι τέλους.
Σε γενική εικόνα ο Άρης δεν έπαιξε αυτό που μπορούσε αφού οι τρεις κεντικοί χαφ έπαιζαν με προβλήματα τραυματισμών κάτι που φάνηκε αφού στο χώρο αυτόν υπήρχε πρόβλημα. Οι αλλαγές βοήθησαν αρκετά την  ομάδα και ανέβηκε η αποδοσή της μέχρι το τέλος του αγώνα.  Είναι σημαντικό όμως ότι ακόμη και όταν η απόδοση δεν είναι καλή υπάρχει η ψυχή που φέρνει το αποτέλεσμα.
Ο Άρης διαμαρτύρετε για τον καταλογισμό ενός οφσάιτ στον Καρέτσο ο οποίος από κανονική θέση έφευγε τετ α τετ με τον Γκασούκα, για αναίτιο επιθετικό φάουλ του Λαγού ενώ ήταν και αυτός σε θέση τετ ατ ετ με  τον τερματοφύλακα του Ομήρου, αυτές οι φάσεις στο πρώτο ημίχρονο. Επίσης διαμαρτύρεται για τον καταλογισμό του πέναλτι σε ακούσιο χέρι του Καβαλιέρη, για την μη αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μιχάλη ο οποίος κλότσησε από πίσω τον Λαγό δώθηκε το φάουλ αλλά όχι και η δεύτερη κίτρινη, όπως επίσης με την επίτευξη του γκολ του Ομήρου ο τερματοφύλακας του έκανε χειρονομία προς τους Ανεπιθύμητους ,ανάβοντας τα αίματα και φυσικά χωρίς να αποβληθεί.
Να σημειωθεί και η ερειστική συμπεριφορά ορισμένων ποδοσφαιριστών του Ομήρου απέναντι σε αυτούς του Άρη.
Επόμενο παιχνίδι του Άρη είναι το Σάββατο στο Αιτωλικό με τον Μύτικα.